image
image
image

Domain

Web sitenizin yazılımı tamamlanıp yayına açmadan önce domaine sahip olmanız gerekmektedir. İşte tam bu noktada www.bosphorusmedia.com olarak size bu konuda hem danışmanlık hizmeti vermek, hem de domaininizi emanet edeceğiniz güvenilir bir partner olarak sizinle işbirliğine hazırız.

Alan adı (Domain) seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçmenizde yarar var. Ayrıca seçtiğiniz alan adının mümkünse kısa ve akılda kalıcı olması çok önemlidir. Açık ifadelere sahip, telaffuzu kolay, özel karakterler içermeyen alan adları daha kolay hatırlanacağı unutulmamalıdır.

Alan adı için mevcut bir ticari marka kaydı olup olmadığını kontrol edin. Korumalı bir ticari marka ve alandan/alandan kayıt almak, telif hakkı sorunlarına yol açabilir.

Markanız veya işletmeniz için domain seçerken marka/işletme adınız ile tescil ettiğiniz alan adının uyumlu olmasına dikkat ediniz.

image
image

Alan adı (Domain) nedir?

Alan adı, İnternet’teki bir web sitesinin adı ve adresidir. Ülkemizde de alan adı olarak tanımlanmaktadır. 7.46.123.65 gibi hatırlanması zor, web sitelerine girilmesi zor ve akılda kalmasını kolaylaştıran IP adreslerinin yerine kullanılan isimlere alan adları denir.

Alan adları en az 1 yıl en fazla 10 yıl süreyle tescil edilerek kiralanır ve kayıt süresi sonunda yenileme yapıldığı sürece alan adı sahipliği korunur.

Bir web sitesi açmak için önce bir alan satın almalısınız. Seçilen alan adı mümkün olduğunca kısa, anlamlı ve akılda kalıcı olmalıdır. Alan adlarının herhangi bir dilde okunması kolay bir yapıda kaydedilmesi, ilgili web sitesine farklı ülke ve bölgelerden kolay erişim sağlanmasında faydalıdır. Kaydedilen alan adı, yayınlanacak web sitesinin içeriğiyle eşleşmeli ve o web sitesi ile ilgili anahtar kelimeleri içermelidir. Ayrıca, tescil etmeden önce, belirli bir alan adı için bir ticari markanın tescilli olup olmadığını öğrenmek ve daha sonra ortaya çıkabilecek telif hakkı ve yasal sorunlardan kaçınmak faydalı olacaktır.

  Şimdi Ara