Profesyonel bir şekilde SEO çalışması yapmak için için bloglarınızı optimize edecek 11 İpucu

Bosphorusmedia’dan zaman zaman, google’da üst sıralarda yer alabilmek için paylaşacağımız bloglara yönelik ipuçlarını paylaşmamız  istenmekedir. Bu nedenle bu yazıyı paylaşma ihtiyacı duyduk.

Öncelikle bilinmelidir ki blog içeriğinizi SEO için optimize etmenin en iyi zamanı, onu oluşturduğunuz zamandır, ancak her zaman geri dönüp eski makalelerinizi de geliştirmenizde fayda vardır.

Blog yazıları SEO için önemlidir çünkü web sitenize sürekli olarak daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur.  Bu yazıda, blog yazılarınızı bir profesyonel gibi SEO için optimize etmenize yardımcı olacak en iyi blog SEO ipuçlarımızı paylaşacağız. Bunlar, arama motorlarından milyonlarca ziyaretçi çeken kendi bloglarımızda kullandığımız ipuçlarıdır.

1. İçeriğinizi Doğru Anahtar Kelime Araştırmasıyla Planlayın

Yeni başlayanların çoğu, kullanıcılarının ilgileneceğini düşündükleri konular hakkında yazmak için en iyi tahminlerini kullanır.

Özellikle kullanıcılarınızın tam olarak ne aradığını bulmak için anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz zaman, kör tahminlere güvenmenize gerek yoktur.

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir tekniktir. Arama motoru verilerine dayanarak kullanıcılarınızın ilgilendiği konuları keşfetmenize yardımcı olur.

Daha sonra içerik stratejinizi planlamak için bu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu, insanların gerçekten aradığı konular hakkında yazmanızı sağlar ve yeni blog yazısı fikirleri bulmanın harika bir yoludur.

SEMRush gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmanızı öneririz . Derinlemesine anahtar kelime verileri, rekabet analizi, anahtar kelime konumu izleme ve tonlarca başka faydalı özellik sunarlar.

SEMRush kullanıyorsanız, SEO Yazma Asistanı aracına göz atmak istersiniz. LSI ve ilgili anahtar kelimeleri, okunabilirliği, dil tonunu ve ortalama makale uzunluğunu keşfetmenize yardımcı olur.

2. Odak Anahtar Kelimeniz İçin Anlamsal Anahtar Kelimeler Bulun

Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan ve anahtar kelime fikirleri keşfettikten sonra, en yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip olanı seçmenin zamanı geldi.

Bu sizin odak anahtar kelimeniz olacak. Kullanıcılarınızın arama olasılığı en yüksek olan arama ifadesidir.

Eğer kullanıyorsanız All in One SEO eklentisi, o zaman yazının SEO ayarlarında odak anahtar sözcüğü ayarlayabilirsiniz. Bu, makalenizde ne kadar etkili kullandığınızı görmenizi sağlar.

Ardından, Latent Semantic Indexing (LSI) anahtar sözcüklerini bulmanız gerekir. Bunlar, odak anahtar kelimenizle ilgili aramalardır.

Bunları bulmanın en kolay yolu, odak anahtar kelimenizi Google Arama’ya girmek ve sonuçların en altına inmektir. Orada onları ‘ilgili aramalar’ olarak listelenmiş olarak bulacaksınız.

Kullanıcılar için en eksiksiz içeriğe sahip olabilmeniz için, bu anahtar kelimelerden olabildiğince çoğunu içeriğinize dahil etmeniz gerekir.

Bunları içeriğinize doldurmaya çalışmamanız çok önemlidir. Bu, kullanıcılarınız için garip görünebilir ve arama motorları, anahtar kelime doldurmayı tespit etmede oldukça iyidir.

3. Etkili Bir Blog Yazısı Başlığı Yazın

Blog yayınınızın başlığı, arama sıralamaları için son derece önemlidir.

İyi bir blog yazısı başlığı, makalenizi arama sorgusu ile daha alakalı hale getirir. Daha da önemlisi, kullanıcıları arama sonuçlarında gördüklerinde makalenizi gerçekten tıklamaya motive eder.

Başlıkta odak anahtar kelimenizi kullanarak blog yazısı başlığınızı daha SEO dostu hale getirebilirsiniz.

Odak anahtar kelimenizi eklemenin yanı sıra, başlığınızı akılda kalıcı ve tıklamaya değer hale getirmenizi de öneririz. Bunun nedeni, tıklama oranının (TO) SEO’da önemli bir rol oynamasıdır.

Etkili başlıklar yazmak için birkaç formül vardır. Hala çalışana EMV veya duygusal pazarlama değeri denir.

Bu formül, hedef kitlenizde belirli duygusal tepkileri tetikleyen güçlü kelimelerin kullanılmasını önerir.

MonsterInsights eklentisini kullanıyorsanız, WordPress yönetici alanında size bir başlık puanı veren yerleşik bir başlık analiz aracı ile birlikte gelir. Bu aynı zamanda daha yüksek tıklama oranları için başlığınızı iyileştirmeye yönelik gerçek zamanlı ipuçlarını da içerir.

Başlığınızın EMV puanını hesaplamanıza yardımcı olan IsItWP Headline Analyzer gibi kullanabileceğiniz başka çevrimiçi araçlar da vardır .

4. Dahili Bağlantıyı Alışkanlık Haline Getirin

Bir süre blog yazdıktan sonra, kullanıcıların okumasını isteyeceğiniz yeterli içeriğe sahip olacaksınız. Dahili bağlantı ile, eski ilgili gönderilerinize göz atmak için yeni okuyucular gönderebilirsiniz.

Dahili bağlantı, yeni ve eski gönderileriniz arasında bağlamsal bir ilişki geliştirmenin harika bir yoludur. Ayrıca, ilgili bağlantı suyunu eski makalelerinize aktarmanıza olanak tanır.

WordPress, eski gönderilerinizi doğrudan gönderi düzenleyicinin içinde aramayı kolaylaştırır. Bağlamak istediğiniz metni seçin ve ardından bağlantı düğmesine tıklayın.

Seçtiğiniz kelimelerin altında bir metin açılır penceresi görünecektir. Buraya bağlamak istediğiniz eski makaleleri aramak için yazmaya başlayabilirsiniz.

Dahili bağlantı oluşturmayı alışkanlık haline getirmek, sayfa içi SEO’nuzun iyi olmasını ve eski makalelerinizin yeni bağlantılar almaya devam etmesini sağlayacaktır.

Genellikle yeni başlayanlar, yeni makalelerden eski gönderilere bağlantı verdikleri yerde tek yönlü dahili bağlantı yapma hatasına düşerler. Maksimum fayda sağlamak için yeni makalelerinize bağlantı vermek üzere eski gönderileri düzenlemek için geri dönebilir ve dönmelisiniz.

5. Blog Yazılarınıza Resim ve Videolar Ekleyin

Arama motorları genellikle ilgi çekici içeriği arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Resimler ve videolar düz metinden çok daha ilgi çekicidir.

Blog gönderilerinizin paragraflar arasında resimler içerdiğinden emin olmak istiyorsunuz.

Görsel eklerken görsel telif haklarına dikkat etmelisiniz. Yeni başlayanlar genellikle kendi sitelerinde kullanmak için diğer sitelerden resim kopyalarlar ve uygun izinler olmadan bunu yaparsanız bu sizi yasal olarak belaya sokabilir.

Merak etmeyin, blog yazılarınızda kullanmak üzere telifsiz görseller bulabileceğiniz birçok yer var . İlgi çekici grafikler oluşturmak için kendi orijinal fotoğraflarınızı veya Canva gibi web sitelerini de kullanabilirsiniz .

Görsellerinizi SEO için optimize ettiğinizden emin olun. Ayrıntılı talimatlar için resimlerin arama motorları için nasıl optimize edileceğine ilişkin eğiticimize bakın.

Videolar, resimlerden bile daha ilgi çekicidir. Slayt gösterileri, vlog’lar oluşturarak veya diğer formatlarla denemeler yaparak blog gönderilerinizi videolara dönüştürebilirsiniz.

Ancak, videoları asla doğrudan blog gönderilerinize yüklememelisiniz . WordPress, video sunmak için optimize edilmemiştir ve paylaşılan barındırma hizmetiniz bunları kaldıramaz.

Videolarınızı YouTube’a yüklemenizi öneririz. Facebook’tan sonra en popüler ikinci arama motoru ve ikinci en büyük sosyal medya platformudur.

6. Blog Gönderinize Meta Açıklama Ekleyin

Meta açıklama, herhangi bir sayfaya ekleyebileceğiniz bir HTML meta etiketidir. Amacı, arama motorları ve diğer tarayıcılar için makalenizin kısa bir açıklamasını sağlamaktır.

Bazı SEO uzmanları, bir sayfadaki meta açıklama etiketinin alakasız hale geldiğine inanıyor. Ancak, diğerleri aynı fikirde olmayacaktı. WPBeginner’da tüm gönderileriniz için meta açıklamayı kullanmanızı öneririz.

İyi bir meta açıklama, bir makale hakkında çok daha fazlasını açıklayabilir. Facebook , Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya siteleri de makaleleriniz bu platformlarda paylaşıldığında bunu görüntüler.

Artık insanların meta açıklamalarınızı okuyacağını bildiğinize göre, bunun yararlı olduğundan emin olmak istersiniz.

Ayrıca, arama amacıyla meta açıklamasında odak anahtar kelimenizden en az bir kez bahsettiğinizden emin olmak istersiniz. Meta Açıklama için karakter sınırı 155 karakterdir.

Bu sınırda kalmaya çalışın yoksa meta açıklamanız 155 karakterden sonra kesilecektir. Ayrıca, odak anahtar sözcüğünü daha sonra değil, meta açıklamasında daha önce kullandığınızdan emin olmak istersiniz.

To meta açıklama eklemek , Sonradan düzenleme ekranında AIOSEO meta kutusuna ilerleyin gerekir.

7. Makalelerinizin Okunmasını Kolaylaştırın

Okunabilirlik, arama motorları tarafından dikkate alınan önemli bir faktördür. Okunması daha kolay olan makaleler, genellikle kullanıcı dostu olmayan makalelerden daha üst sıralarda yer alır.

Bilgisayar ve mobil ekranlar hala okumak için en uygun platform değil.

Bu nedenle çoğu kullanıcı yalnızca makaleleri tarar. Aslında araştırmalar, kullanıcıların bir sayfada kalmak mı yoksa ayrılmak mı istediklerine karar vermek için bir saniyeden az zaman harcadıklarını buldu.

Bu, kullanıcıyı kalmaya ve kaydırmaya ikna etmeniz için çok kısa bir süre. Okunabilirliği geliştirerek, kullanıcılarınızın bir makaleyi hızla taramasını sağlayabilirsiniz.

Daha kısa cümleler, daha küçük paragraflar, noktalama işaretleri, başlıklar ve madde işaretli listeler kullanarak okunabilirliği artırabilirsiniz. Metnin etrafına beyaz boşluk eklemenizi ve metninizin göze daha kolay gelmesini sağlamak için resimler kullanmanızı öneririz.

Hepsi Bir Arada SEO eklentisini kullanıyorsanız, okunabilirlik sorunlarını otomatik olarak analiz edecek ve analiz bölümünde sizin için önerilerde bulunacaktır.

Dilbilgisini, noktalama işaretlerini ve yazımı anında kontrol etmenizi sağlayan Grammarly gibi araçları da kullanabilirsiniz . Ayrıca makalelerinizin okunabilirliğini artırmak için önerilerde bulunur.

8. İçeriği Düzenlemek için Kategorileri ve Etiketleri Kullanın

Kategoriler ve etiketler, içeriğinizi yalnızca kendiniz için değil, okuyucular ve arama motorları için de sıralamanıza yardımcı olur.

Sorun, birçok WordPress acemisinin genellikle onları yanlış kullanmasıdır.

Web sitenizi bir kitap olarak düşünüyorsanız, kategoriler içindekiler tablosu, etiketler ise kitabın dizin kısmı olacaktır.

Kategoriler, içeriğinizi blogunuzda tartışılan ana konulara bölmek için kullanılır. Etiketler ise bireysel bir blog yazısında tartışılan konulardır.

9. Arama Sonucunda Öne Çıkan Snippet Olmayı Hedefleyin

Google, kullanıcı sorularını olabildiğince çabuk yanıtlamaya çalışıyor. Bu çabanın bir parçası olarak, öne çıkan sonucu veya cevap kutusunu tanıttılar.

Bu, üstte görünen vurgulanmış arama sonucudur. Google, makalenin içeriğinden, algoritmalarının kullanıcının sorgusunun yanıtı olduğuna inandığı kısmı vurgulayan özel bir snippet oluşturur.

Advanced Web Ranking tarafından yürütülen araştırmaya göre, Cevap kutuları neredeyse %32,3 TO sağlıyor. Bu onları SEO stratejiniz için son derece önemli kılar.

Öne çıkan snippet’i nasıl seçeceklerine ilişkin Google tarafından sağlanan belirli bir talimat seti yoktur. Önerileri, içeriğinizi geliştirmek ve kullanıcıların aradığı bilgileri sunduğundan emin olmaktır.

10. Blog Yazılarınızı Kapsamlı Hale Getirin

Arama motorları, bir konuyu ayrıntılı olarak ele alan makaleleri sever. Bu nedenle, içerik planlama adımınızın bir parçası olarak anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimeleri (LSI Anahtar Kelimeleri) toplamanızı istedik.

Bu ilgili anahtar kelimeler, belirli bir konuyla ilgili kullanıcı aramalarının farklı varyasyonları hakkında size bir fikir verir. Bu anahtar kelimeleri makalenizde ele alarak daha kapsamlı, bilgilendirici ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri dahil etmek için başlıklar ve alt başlıklar kullanmalı ve mümkün olduğunca çok yer kaplamaya çalışmalısınız.

LSI anahtar sözcüklerinin yanı sıra, eksiksiz içerik oluşturmak için başka bir ipucu, istediğiniz anahtar sözcüğü yazıp ardından Görsel Arama’ya geçmektir. Çeşitli anahtar kelimelerle konu baloncukları göreceksiniz.

İçeriğinizi oluştururken bunları dahil etmenizi öneririz, böylece en kapsamlı içeriğe sahip olabilirsiniz.

11. Eski Blog Yazılarını Optimize Edin

Yeni başlayanların çoğu, bir blog gönderisini yayınladıktan sonra unutma eğilimindedir. Aslında, yayınlandıktan sonra blog yayınınızı SEO için optimize etmiş sayılmazsınız.

Blog yazınızı yayınladıktan sonra yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Sosyal medyada tanıtın – Blog yayınınızı sosyal medya profillerinizde tanıtın Dahili bağlantılar ekleyin – Bir gönderi yayınladıktan sonra, ilgili eski makalelere geri dönebilir ve yeni blog gönderinize bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu, yeni makalelerinize bağlantı suyu sağlarken, kullanıcıların onu daha kolay keşfetmesini sağlar.

Sıralamanızı iyileştirmeye devam edebilmeniz için eski gönderileri düzenli olarak optimize etmenizi öneririz. bosphorusmedia.com ailesi olarak web tasarım, e ticaret, seo ve adwords ile ilgili konularda da uzman ekibimize destek olmaya çalışan bir web tasarım ajansı olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Bu makalenin, bir profesyonel gibi SEO için blog yayınlarınızı optimize etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.